gototopgototop
Turizm

TURİZM

Samandağ ilçesi sahip olduğu olağanüstü tarihi ve turistik cazibe merkezleri sebebiyle 1993 yılında “Turizm Bölgesi” ilan edilmiştir. Dünyaca ünlü “Antakya Müzesi” Samandağ ilçesinde özellikle Çevlik’te bulunmuş mozaikleri de bünyesinde barındırmaktadır.

İlçemiz sahilinde Çevlik ve Deniz Mahalleleri ile Batıayaz yöresinde turistik tesisler mevcuttur. Ancak ilçemizdeki tesislerin hiçbirinde “turistik belge” mevcut değildir.

Samandağ Sahili:

Samandağ ilçesi Asi Nehrinin Akdeniz’e kavuştuğu kıyılarda 14 Km uzunluğunda dünyanın sayılı uzun sahillerinden birine sahiptir.Geniş bir kumsalın yer aldığı bu sahil halka açık plaj halindedir. Bu kumsal aynı zamanda nesli tehlikede olan Chelonia Mydas ve Caretta Caretta deniz kaplumbağalarının sayılı yumurtlama-üreme alanlarından biridir.Samandağ sahilinde deniz üzerinde batan güneşi izlemek ayrı bir zevktir.Bu sahil üzerinde “Çevlik Balıkçı Barınağı” denizcilik faaliyetleri için altyapı hizmeti sunmaktadır. Balıkçı tekneleri yanında, yatlar, tur tekneleri ve dalgıçlık etkinlikleri için de hizmet vermektedir.

Balıkçı Barınağından hareket eden tur tekneleri ile olağanüstü güzellikteki koylara ulaşmak mümkündür.

Çevlik-Seleucia Pierria Antik Kenti:

Samandağ’ın 5 Km. kuzeyinde Musa Dağı’nın denize hakim yamaçlarında M.Ö 300’de Seleucos I.Nicator tarafından kurulan ve kurucusunun adıyla anılan şehirdir. Şehrin, dağın hemen bitiminde, dağdan gelen derelerin ağzında bir iç limanı vardı. İsa Peygamberin havarilerinden Aziz Paul, bu limandan Tarsus’a ilk seyahatini yapmıştır. Sellerin bu limanı doldurması tehlikesi ortaya çıkınca Roma İmparatoru Vespasianus zamanında dağ delinerek bir tünel açılması kararlaştırıldı (M.S 69). Tünel Titus zamanında tamamlandı ve derenin önü bir duvarla kapatılarak sel suları 7 metre yükseklik ve 6 metre genişliğe sahip olan bu tünel vasıtası ile uzaklara akıtıldı, böylece limanın dolması önlenmiş oldu. 130 metresi kapalı, kalan kısmı açık olan tünelin uzunluğu 1380 metredir.

Şehir aşağı ve yukarı olmak üzere iki kısımdan oluşuyordu. Yukarı şehir denizden 300metre yükseklikteydi, büyük malikaneler, mabetler ve resmi binaları kapsıyordu. Yukarı kısımlarda Dor Mabedi kalıntılarını görmek mümkündür. Aşağı şehir liman ve çevresinde kurulmuştur. Aynı zamanda burada büyük bir hamam ve küçük bir tiyatro bulunmaktaydı. Alt kısımlarda çok sayıda kaya mezarı görülebilmektedir. Roma Döneminde kalker taşa oyulmuş içinde çok sayıda mezarı barındıran kaya mezarları Beşikli Mağara adıyla en çok ilgiyi çekmektedir.Şehrin etrafı surlarla çevriliydi, Çarşı ve Al-Mina adlarını taşıyan iki kapısı mevcuttu

Antik kent kalıntıları civarında çok sayıda inziva odası (hermitage) olarak kayalara oyulmuş mağaralara da rastlanmaktadır.

St. Simeon Stilit Manastırı:

M.S 6. yüzyılda yapılmış olan bu manastır Antakya’lı St. Simeon’un bir sütun üzerinde 40 yıl yaşadığı yer olarak tanınmıştır. Antakya-Samandağ yolu ile Asi Nehri arasında 479 rakımlı bir dağ üzerinde bulunan St. Simeon Stilit Manastırı kalıntılarına Değirmenbaşı beldesinden ayrılan yoldan gidilir. Manastır Aknehir beldesi sınırları içinde kalmaktadır.

Manastırın hikayesi M.S 6. yüzyılın ortalarında başlar. “Terk-i Dünya” tarikatının öncülerinden sayılan St. Simeon Stilite (521-592), halen kalıntıların orta yerinde 4metrelik kaide bölümü mevcut olan (o zamanlar 9.50 m veya 12.50 m olabileceği düşünülmektedir) bu sütunun üzerinde ömrünün 45 yılını geçirmiş ve bu süre Guinnes Rekorlar kitabında yer almıştır. Araştırmacılar bunu Genç Simeon Manastırı olarak tanımlar. Sabrı, inancı ve dayanıklılığından dolayı mucizeler yarattığına inanılan Genç Simeon’a Hıristiyanlık dünyasının her yanından ziyaretçiler gelirdi. O dönemler dağın adı “Mucizeler Dağı” idi. Bu dağa şimdi Simeon’un Arapça’da Sem’an olmasından dolayı “Saman Dağı” denilmektedir.

St. Simeon Manastırı ve eklentileri kısmen kayalar üzerinde oyulmuş ve kesme taşlardan yapılmış, 132х160 metre ölçülerinde dikdörtgen bir alan üzerinde yerleşmiştir. Haç şekli verilmiş manastır yerleşmesinde üç kilise, bir vaftizhane, sekizgen bir avlu ile tam ortasında Simeon’un sütunu bulunmaktadır. Çevresinde 11 sarnıç, evler, mutfak, kiler gibi yapı kalıntıları mevcuttur. Manastır, St. Simeon henüz hayatta iken, O’na bağlanan İsauriyalı (bugünkü Silifke’nin çevresi) işçiler tarafından ücretsiz olarak inşa edilmiştir.

St. Simeon Stilit tarikatına bağlı olanlar manastır planının bir melek tarafından getirildiğine inanmışlardır.Bu Türkiye’deki tek Stilit Manastırıdır ve Türkiye İnanç Turizmi Haritası’nda yer almaktadır

Musa Ağacı:

Hıdırbey köyünde “koruma altına alınmış” ulu bir çınar ağacı vardır. 800-1000 yaşlarında olduğu tahmin edilen,  ancak halk arasında 2000-3000 yaşlarında olduğuna inanılan bir ağaçtır. Gövdesinin çevresi 35 metredir.

Bu ağacın Hz. Musa’nın asasının ab-ı hayat (ölümsüzlük suyu) sayesinde filizlenip kök salması sayesinde meydana geldiğine dair efsaneler anlatılmaktadır.

Hızır Ziyareti:

Antakya’da ve ilçemizde pek çok yerde Hızır (a.s) adına yapılmış türbe ve ziyaretler vardır. Ancak bunların en ünlüsü Samandağ sahilinde, Hz. Hızır ile Hz. Musa’nın buluştuğu yer olarak kabul edilen kayanın üzerinde kurulan Hızır (a.s) ziyaretidir.

Yılın her döneminde yoğun bir ziyaretçi ilgisi göze çarpmaktadır.

Batıayaz (Teknepınar) Yaylası:

Doğal su kaynakları ve yazları serinliği ile ünlüdür. Antakya ve Samandağ’a 15 Km mesafededir. Teknepınar Köyü, Yaylıca Beldesi ve Teknepınar Köyü’nde günübirlik turizme yönelik tesisler ve piknik yerleri mevcuttur. Eriklikuyu Köyü’nde her yıl Haziran ayı ortalarında “Erik Festivali” düzenlenmektedir.

Görülmeye Değer Diğer Yerler:

Erken Hıristiyan zamanlarından itibaren Amanos Dağları’nın güney kesimleri aktif bir dini hayata sahne olmuştur. Bir çok kilise kalıntıları yanında, mimari heykel parçaları ve neredeyse ulaşılamaz yalçın kayalıklarda açılmış sayısız inziva mağaraları bunun önemli göstergeleridir.Seleucia Pierria Antik Kenti üst kısmında kurulmuş Kapısuyu Köyü’nden Keldağ, Akdeniz ve Samandağ bir başka güzel görünür. Kapısuyu Camisi kilise olarak inşa edilmiş bir yapıdır. Narenciye bahçeleri ve yeşillikler arasındaki Vakıflı Köyü ziyaret edilirken köyde bulunan ibadete açık yeni restore edilmiş Vakıflı Ermeni Kilisesi dikkati çeker.

Yoğunoluk Köyü’nde Kilise (1633-1646 yıllarında inşa edilmiştir) ve Fransız Okulu yapılarını görmek mümkündür. Yoğunoluk’tan Eriklikuyu’ya giderken yolun sağında muhtemelen 1040’larda inşa edilmiş “Hayatın Ağacı Kilisesi (The Church of The Wood of Life)” kalıntıları bulunmaktadır.

Teknepınar Köyü’nde ayakta kalmış bir St. Meletios Kilisesi (1897 yılında restore edilmiş) ile muhtemelen M.S 6. yüzyılda yapılmış küçük bir kiliseye (StJohn Chrysostomos) ait  kalıntılar görülebilecek yerler arasındadır. Teknepınar Camisi de kilise olarak inşa edilmiş bir yapıdır.

İpekçilik:

Samandağ ilçesinde ipekten üretilen ürünler konusunda marka olmuş isimler mevcuttur.İpek kumaş, gömlek ve diğer aksesuarlar yanında kravat oldukça ün kazanmıştır.

Turistik Tesisler:

Samandağ sahilinde Çevlik ve Deniz Sitesi’nde otel, motel, pansiyon gibi konaklama tesisleri yanında, günübirlik turizme hizmet eden lokantalar, piknik yerleri ve kafeler gibi tesisler de bulunmaktadır. Samandağ özellikle balık lokantalarıyla ün yapmıştır, bu ün “balık Samandağ’da yenir” ifadesiyle kendini kabul ettirmiştir. Yörenin zengin meze kültürüyle sofralara renk katılmaktadır.Meydan Köyü’nde son yıllarda turizm alanında bir gelişme göze çarpmaktadır.

Yaylıca Beldesi, Teknepınar ve Eriklikuyu köylerinde de günübirlik turizme yönelik piknik yerleri ve lokantalar mevcuttur.

Aknehir Beldesi’nde Asi nehri kıyısında da günübirlik turizm yönelik lokantalar bulunmaktadır.

Tüm bu tarihi mekanların dışında doğanın güzelliği ziyaretçileri kendisine hayran bırakmaktadır.

Sosyal Yaşam

1-)Sosyal Yaşantı

İlçemizde farklı din ve mezheplere mensup vatandaşlarımız.engin bir hoşgörü ve karşılıklı saygı ve sevgi içersinde güzel bir uyum göstermekte olup,devletine bağlı ve büyük bir sadakat içerisindedir.ilçemiz halkı sosyal yönden oldukça gelişmiştir.Her türlü sosyal ve kültürel faaliyetlere ve ilçemiz dahilinde eğlence ve mesire yerlerine ilgi göstermektedir İlçemiz merkezi ile belde ve köylerimizde 20-30  yaşlardaki gençlerimiz yurt dışında çalışmaya,genellikler Arap ülkelerine gitmektedir

Yurt dışında elde edilen gelirler,ilçemizde yenilikler ve yaptırımlar sağlamaktadır.Genellikle inşaat sektöründe gelişmeler daha fazla olmakta ve modern konutlar yapılmakta ve işyeri açılmaktadır.

İlçemizde Sinema,Tiyatro salonu,kültür merkezi ve kapalı spor salonu bulunmaktadır.Buna rağmen ilçemizde sosyal hayat canlı olup vatandaşlarımız dışarıdan getirtilen sosyal ve kültürel etkinliklere ve düğün bayramlarda folklor,müzik ve spor etkinliklerine de oldukça katılım göstermektedir.

İlçemizin çok uzun bir kumsalı olmasına rağmen açık denizlerden ve Asi nehrinden kaynaklanan bir deniz ve sahil kirliliği bulunmaktadır.daha çok aile işletmeciliği şeklinde çalıştırılan  lokantalar ve pansiyonlar mevcuttur.Buna rağmen sahillerimizin Antakya ve diğer İlçe merkezlerine yakınlığı nedeniyle yaz aylarında ilçemiz sahilleri önemli ölçüde yerli turist çekmektedir.

2-)Sosyal Konutlar

ilçemizde sosyal konut olarak 4 dairelik bir bina mevcuttur.Memur ve kamu görevlileri için Özel idare Müdürlüğü ve Ziraat Bankasının ortak olduğu 12 dairelik lojman,Emniyet Müdürlüğü binası üzerinde 5 adet lojman ayrıca Polis lojmanı olarak Deniz Mahallesinde iki blok halinde 20 adet lojman,Meteoroloji istasyonunda 1 adet lojman,Müftülüğe bağlı çeşitli köylerde 18 adet imamevi,6 dairelik Adliye lojmanları,Tekebaşı beldesinde 6 dairelik Devlet lojmanı,maliye ye ait 2 dairelik lojman ve ilçe merkezinde Kaymakam evi,ayrıca ilköğretim okullarına ait 69 ait adet Öğretmen lojmanı Endüstri Meslek Lisesinde 10 adet lojman bulunmaktadır.

3-)İş ve Çalışma Hayatı

İlçe ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır. Önemli tarım alanlarının verimli bir kısmı 1985 yılında işletmeye açılan İvriz Barajı baraj alanında kalmiştır. Bu da halkın bir kısmının Mersin ve Ereğli başta olmak üzere büyük şehirlere göçmesine neden olmuştur.

Sanayi

İlçede herhangi bir sanayi tesisi yoktur.İlçemizde küçük sanayi sitesinin temeli atılmış;bir ksım çalışma yapılmış,ancak yol,dere ıslahı,köprü ve elektrik gibi sorunlar nedeniyle çalışmalar tamamlanamamıştır.Sanayi özellikle araba tamir atölyeleri,hızar atölyeleri,elektrik döşeme atölyeleri,pres atölyeleri,güneş enerjisi atölyeleri şeklinde faaliyet göstermektedir.

Tarım

İlçe halkı geçimini tarım (meyvecilik, sebzecilik) ve hayvancılıkla sağladığından vakit-lerinin büyük bir kısmı çalışmakla geçer. Tarım alanlarının parsel büyüklüğü ve topoğrafik yapısı makinelı ziraat yapmaya elverişli olmadığından yoğun emek ve çaba sarf etmek gerekmektedir. Yöre halkımızın % 80'i geçimini tarım ve hayvancılıktan sağlamaktadır. Meyve yetişti-riciliğinde elma, portakal, maydonoz,mandalina  kayısı ve şeftali, sebze olarak da kuru ve taze fasulye, domates, patates, soğan ve havuç üretilmektedir

Ürünler çevre İl ve İlçe pazarlarında satışa arz edilmektedir.
İpekböcekciliği yetiştiriliciliğide vardır.Sulama imkanı olan alanlarda buğday, arpa, çavdar ve nohut üretimi yapılmaktadır. .
Çiftçilerde; alet, makine, traktör, ilaç, gübre ve temiz tohumluk kullanımı yaygındır.

Hayvancılık

Bölgenin hayvancılıkla uğraşı vardır.Hert ürlü büyük ve küçük baş hayvancılık yetiştirilmektedir.Hemen hemen her evde sığır yetiştiriciliği vardır.İlçemizin et ve süt ihtiyacı bölgeden karşılanmaktadır. Büyükbaş kültür ırkı süt sığırcılığı gelişerek limite ulaşmıştır.

Balıkçılık

İlçemizde gelişim gösteren diğer bir ekonomi alanı balıkçılıktır.ilçemizde faaliyette bulunan kapısuyu Köyü Çevlik Balıkçı barınağı ilçemiz vatandaşlarınn yanında civar il ve ilçelerden gelen vatandaşlara ait balıkçılıkla uğraşan 115 adet Balıkçı teknesi bulunmaktadır.Bu tekneler iskenderun Liman Başkanlığına kayıtlıdır.

Coğrafi Yapısı

Samandağ, Asi Nehri’nin Akdeniz’e dökülürken Musa Dağı, Keldağ ve Saman Dağı arasında oluşturduğu düzlükte yer alır.446 kilometre karelik yüzölçümüne sahip olan ilçenin 13 belde ve 31 köy yerleşim yerinde 106.000 kişi yaşamaktadır. İlçede kilometre kareye düşen kişi sayısı 239’dur. İlçe merkezinde yaşayan nüfus 35.000’dir.

İlçede tarım, özellikle sebzecilik, narenciye üretimi ve balıkçılık yaygındır. Taşımacılık da önemli geçim kaynaklarındandır.Genellikle Akdeniz iklimi egemendir. Yıllık ortalama ısı 19.5 santigrat derecedir. İlçe merkezinin rakımı 10 metredir.

Ulaşım

Samandağ Antakya’ya 22 Km uzunluğundaki bir yol ile bağlıdır.Sürekli çalışan minibüsler ile ulaşım kolayca sağlanmaktadır.

PAYLAŞMAK GÜZELDİR!

Turizm
Okunma Sayısı: 11827
Yorumlar (2)Add Comment
...
Yazan Kişi Buket Kus, 23 Ağustos, 2010
Çok güzel sahili ve çok fazla sayıda tarihi eseri, kalıntıları bulunan bir yer fakat maalesef hak ettiği önemi ve değeri gösterilememiş. En kısa sürede tarihi eserlerin koruma altına alınarak herkes tarafından bilinir hale getirilmesi gerekmektedir. Sahile ise çok güzel tesisler yapılırsa daha turistik olacağından daha fazla turist ve gelir demek olacaktır. Titus tüneli ve Kral mezarlarını dolaştık bu haftasonu. Çok bakımsız, bölgeyi ve tarihini anlatan tanıtıcı bir yazıya hiçbir yerde rastlamıyorsunuz. Mezarların olduğu yere nasıl gidileceği konusunda bir bigi , işaret, tabela vs yok. Tahminen sağa sola saparak yolunuzu buluyorsunuz. Bunlar çok yanlış şeyler..
Şikayet Et
Olumsuz
Olumlu
Toplam Oy: +3
...
Yazan Kişi alper öztürk, 05 Haziran, 2010
özellikle tarih ve turizm açısından çok zengin olan bölgemiz,maalesef yeterince bilinmiyor.En başta yöre halkının bu konuda bilinçlenmesi gerekiyor.Dünyada bir çok kent(bizim kadar tarihi güzelliği olmasada) gelirini bu şekilde elde ediyor.Bu konuda bölgedeki sosyal derneklere de iş düşüyor tabiki..İlk iş çevlik sahiline dalgakıran yaptırmakla olacak.Bakın arkası nasıl da geliyor.Umarım kısa zamanda bu potansiyel milli bir gelire dönüşür.
Şikayet Et
Olumsuz
Olumlu
Toplam Oy: +2

Yorum Yaz
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
smile
wink
laugh
grin
angry
sad
shocked
cool
tongue
kiss
cry
Kısalt | Uzat

busy