gototopgototop
Tarihçesi

Çevlik’te yapılan kazılarda elde edilen bulgular yöredeki yaşamın Orta Paleolitik (M.Ö 100.000-40.000) döneme kadar uzandığına işaret etmektedir. Aynı yerde Üst Paleolitik Döneme ait araçlar ve insan kalıntılarına (Homo Sapiens Çevlikiyensis’ten kalma kemiklere) ulaşılmıştır. Ayrıca Meydan Köyü’nde bulunan Üç Ağızlı Mağarası’nda Üst Paleolitik Dönemin başlangıcına ilişkin buluntulara rastlanmıştır.

Yazılı tarih döneminde M.Ö 750 tarihlerine doğru Asi Nehri ağzına Yunanlılar tarafından Al-Mina Limanı kurulmuştur. O zamanlarda gemiler Asi Nehri yoluyla Antakya’ya kadar ulaşabiliyorlardı. Bu liman önemini uzun süre korumuştur.Büyük İskender’den sonra kurulan Seleucus Krallığının hükümdarı Seleucus .Nicator M.Ö 23 Nisan 300 tarihinde Seleucia Pieria (bu günkü Çevlik) liman kentini kurarak, ülkesinin başkenti yapmıştır.

Roma hakimiyeti döneminde İmparator Vaspasianus (M.S 69) ve oğlu Titus tarafından limanı sel sularından korumak amacıyla tüneller yaptırılmıştır. Tünellerin yapımının 100 yıl sürdüğü sanılmaktadır.Selçuklu, Fatımi ve Memlük egemenliklerinden sonra 1516 yılında Yavuz Sultan Selim tarafından Osmanlı topraklarına katılmıştır.

Birinci Dünya Savaşı sonrasında Fransız idaresinde kalan Samandağ, 1938 yılında Hatay Devleti’nin Antakya ilçesine bağlı “Süveydiye” nahiyesi olmuştur. 23 Temmuz 1939’da Hatay’ın Anavatan’a ilhakıyla Türkiye Cumhuriyeti’ne katılmıştır.

1948 yılında “SAMANDAĞ” adıyla ilçe olmuştur.

SOSYAL YAŞAM

1-)Sosyal Yaşantı

İlçemizde farklı din ve mezheplere mensup vatandaşlarımız.engin bir hoşgörü ve karşılıklı saygı ve sevgi içersinde güzel bir uyum göstermekte olup,devletine bağlı ve büyük bir sadakat içerisindedir.ilçemiz halkı sosyal yönden oldukça gelişmiştir.Her türlü sosyal ve kültürel faaliyetlere ve ilçemiz dahilinde eğlence ve mesire yerlerine ilgi göstermektedir İlçemiz merkezi ile belde ve köylerimizde 20-30  yaşlardaki gençlerimiz yurt dışında çalışmaya,genellikler Arap ülkelerine gitmektedir

Yurt dışında elde edilen gelirler,ilçemizde yenilikler ve yaptırımlar sağlamaktadır.Genellikle inşaat sektöründe gelişmeler daha fazla olmakta ve modern konutlar yapılmakta ve işyeri açılmaktadır.

İlçemizde Sinema,Tiyatro salonu,kültür merkezi ve kapalı spor salonu bulunmaktadır.Buna rağmen ilçemizde sosyal hayat canlı olup vatandaşlarımız dışarıdan getirtilen sosyal ve kültürel etkinliklere ve düğün bayramlarda folklor,müzik ve spor etkinliklerine de oldukça katılım göstermektedir.

İlçemizin çok uzun bir kumsalı olmasına rağmen açık denizlerden ve Asi nehrinden kaynaklanan bir deniz ve sahil kirliliği bulunmaktadır.daha çok aile işletmeciliği şeklinde çalıştırılan  lokantalar ve pansiyonlar mevcuttur.Buna rağmen sahillerimizin Antakya ve diğer İlçe merkezlerine yakınlığı nedeniyle yaz aylarında ilçemiz sahilleri önemli ölçüde yerli turist çekmektedir.

2-)Sosyal Konutlar

ilçemizde sosyal konut olarak 4 dairelik bir bina mevcuttur.Memur ve kamu görevlileri için Özel idare Müdürlüğü ve Ziraat Bankasının ortak olduğu 12 dairelik lojman,Emniyet Müdürlüğü binası üzerinde 5 adet lojman ayrıca Polis lojmanı olarak Deniz Mahallesinde iki blok halinde 20 adet lojman,Meteoroloji istasyonunda 1 adet lojman,Müftülüğe bağlı çeşitli köylerde 18 adet imamevi,6 dairelik Adliye lojmanları,Tekebaşı beldesinde 6 dairelik Devlet lojmanı,maliye ye ait 2 dairelik lojman ve ilçe merkezinde Kaymakam evi,ayrıca ilköğretim okullarına ait 69 ait adet Öğretmen lojmanı Endüstri Meslek Lisesinde 10 adet lojman bulunmaktadır.

3-)İş ve Çalışma Hayatı

İlçe ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır. Önemli tarım alanlarının verimli bir kısmı 1985 yılında işletmeye açılan İvriz Barajı baraj alanında kalmiştır. Bu da halkın bir kısmının Mersin ve Ereğli başta olmak üzere büyük şehirlere göçmesine neden olmuştur.

Sanayi

İlçede herhangi bir sanayi tesisi yoktur.İlçemizde küçük sanayi sitesinin temeli atılmış;bir ksım çalışma yapılmış,ancak yol,dere ıslahı,köprü ve elektrik gibi sorunlar nedeniyle çalışmalar tamamlanamamıştır.Sanayi özellikle araba tamir atölyeleri,hızar atölyeleri,elektrik döşeme atölyeleri,pres atölyeleri,güneş enerjisi atölyeleri şeklinde faaliyet göstermektedir.

Tarım

İlçe halkı geçimini tarım (meyvecilik, sebzecilik) ve hayvancılıkla sağladığından vakit-lerinin büyük bir kısmı çalışmakla geçer. Tarım alanlarının parsel büyüklüğü ve topoğrafik yapısı makinelı ziraat yapmaya elverişli olmadığından yoğun emek ve çaba sarf etmek gerekmektedir. Yöre halkımızın % 80'i geçimini tarım ve hayvancılıktan sağlamaktadır. Meyve yetişti-riciliğinde elma, portakal, maydonoz,mandalina  kayısı ve şeftali, sebze olarak da kuru ve taze fasulye, domates, patates, soğan ve havuç üretilmektedir

Ürünler çevre İl ve İlçe pazarlarında satışa arz edilmektedir.
İpekböcekciliği yetiştiriliciliğide vardır.Sulama imkanı olan alanlarda buğday, arpa, çavdar ve nohut üretimi yapılmaktadır. .
Çiftçilerde; alet, makine, traktör, ilaç, gübre ve temiz tohumluk kullanımı yaygındır.

Hayvancılık
Bölgenin hayvancılıkla uğraşı vardır.Hert ürlü büyük ve küçük baş hayvancılık yetiştirilmektedir.Hemen hemen her evde sığır yetiştiriciliği vardır.İlçemizin et ve süt ihtiyacı bölgeden karşılanmaktadır. Büyükbaş kültür ırkı süt sığırcılığı gelişerek limite ulaşmıştır.

Balıkçılık

İlçemizde gelişim gösteren diğer bir ekonomi alanı balıkçılıktır.ilçemizde faaliyette bulunan kapısuyu Köyü Çevlik Balıkçı barınağı ilçemiz vatandaşlarınn yanında civar il ve ilçelerden gelen vatandaşlara ait balıkçılıkla uğraşan 115 adet Balıkçı teknesi bulunmaktadır.Bu tekneler iskenderun Liman Başkanlığına kayıtlıdır.

COĞRAFİ YAPISI

Samandağ, Asi Nehri’nin Akdeniz’e dökülürken Musa Dağı, Keldağ ve Saman Dağı arasında oluşturduğu düzlükte yer alır.446 kilometre karelik yüzölçümüne sahip olan ilçenin 13 belde ve 31 köy yerleşim yerinde 106.000 kişi yaşamaktadır. İlçede kilometre kareye düşen kişi sayısı 239’dur. İlçe merkezinde yaşayan nüfus 35.000’dir.

İlçede tarım, özellikle sebzecilik, narenciye üretimi ve balıkçılık yaygındır. Taşımacılık da önemli geçim kaynaklarındandır.Genellikle Akdeniz iklimi egemendir. Yıllık ortalama ısı 19.5 santigrat derecedir. İlçe merkezinin rakımı 10 metredir.

Ulaşım:

Samandağ Antakya’ya 22 Km uzunluğundaki bir yol ile bağlıdır.Sürekli çalışan minibüsler ile ulaşım kolayca sağlanmaktadır.

PAYLAŞMAK GÜZELDİR!

Tarihçesi
Okunma Sayısı: 12020
Yorumlar (0)Add Comment

Yorum Yaz
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
smile
wink
laugh
grin
angry
sad
shocked
cool
tongue
kiss
cry
Kısalt | Uzat

busy