gototopgototop
Sosyal Yaşam

1-)Sosyal Yaşantı

İlçemizde farklı din ve mezheplere mensup vatandaşlarımız.engin bir hoşgörü ve karşılıklı saygı ve sevgi içersinde güzel bir uyum göstermekte olup,devletine bağlı ve büyük bir sadakat içerisindedir.ilçemiz halkı sosyal yönden oldukça gelişmiştir.Her türlü sosyal ve kültürel faaliyetlere ve ilçemiz dahilinde eğlence ve mesire yerlerine ilgi göstermektedir İlçemiz merkezi ile belde ve köylerimizde 20-30  yaşlardaki gençlerimiz yurt dışında çalışmaya,genellikler Arap ülkelerine gitmektedir

Yurt dışında elde edilen gelirler,ilçemizde yenilikler ve yaptırımlar sağlamaktadır.Genellikle inşaat sektöründe gelişmeler daha fazla olmakta ve modern konutlar yapılmakta ve işyeri açılmaktadır.

İlçemizde Sinema,Tiyatro salonu,kültür merkezi ve kapalı spor salonu bulunmaktadır.Buna rağmen ilçemizde sosyal hayat canlı olup vatandaşlarımız dışarıdan getirtilen sosyal ve kültürel etkinliklere ve düğün bayramlarda folklor,müzik ve spor etkinliklerine de oldukça katılım göstermektedir.

İlçemizin çok uzun bir kumsalı olmasına rağmen açık denizlerden ve Asi nehrinden kaynaklanan bir deniz ve sahil kirliliği bulunmaktadır.daha çok aile işletmeciliği şeklinde çalıştırılan  lokantalar ve pansiyonlar mevcuttur.Buna rağmen sahillerimizin Antakya ve diğer İlçe merkezlerine yakınlığı nedeniyle yaz aylarında ilçemiz sahilleri önemli ölçüde yerli turist çekmektedir.

2-)Sosyal Konutlar

ilçemizde sosyal konut olarak 4 dairelik bir bina mevcuttur.Memur ve kamu görevlileri için Özel idare Müdürlüğü ve Ziraat Bankasının ortak olduğu 12 dairelik lojman,Emniyet Müdürlüğü binası üzerinde 5 adet lojman ayrıca Polis lojmanı olarak Deniz Mahallesinde iki blok halinde 20 adet lojman,Meteoroloji istasyonunda 1 adet lojman,Müftülüğe bağlı çeşitli köylerde 18 adet imamevi,6 dairelik Adliye lojmanları,Tekebaşı beldesinde 6 dairelik Devlet lojmanı,maliye ye ait 2 dairelik lojman ve ilçe merkezinde Kaymakam evi,ayrıca ilköğretim okullarına ait 69 ait adet Öğretmen lojmanı Endüstri Meslek Lisesinde 10 adet lojman bulunmaktadır.

3-)İş ve Çalışma Hayatı

İlçe ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır. Önemli tarım alanlarının verimli bir kısmı 1985 yılında işletmeye açılan İvriz Barajı baraj alanında kalmiştır. Bu da halkın bir kısmının Mersin ve Ereğli başta olmak üzere büyük şehirlere göçmesine neden olmuştur.

Sanayi

İlçede herhangi bir sanayi tesisi yoktur.İlçemizde küçük sanayi sitesinin temeli atılmış;bir ksım çalışma yapılmış,ancak yol,dere ıslahı,köprü ve elektrik gibi sorunlar nedeniyle çalışmalar tamamlanamamıştır.Sanayi özellikle araba tamir atölyeleri,hızar atölyeleri,elektrik döşeme atölyeleri,pres atölyeleri,güneş enerjisi atölyeleri şeklinde faaliyet göstermektedir.

Tarım

İlçe halkı geçimini tarım (meyvecilik, sebzecilik) ve hayvancılıkla sağladığından vakit-lerinin büyük bir kısmı çalışmakla geçer. Tarım alanlarının parsel büyüklüğü ve topoğrafik yapısı makinelı ziraat yapmaya elverişli olmadığından yoğun emek ve çaba sarf etmek gerekmektedir. Yöre halkımızın % 80'i geçimini tarım ve hayvancılıktan sağlamaktadır. Meyve yetişti-riciliğinde elma, portakal, maydonoz,mandalina  kayısı ve şeftali, sebze olarak da kuru ve taze fasulye, domates, patates, soğan ve havuç üretilmektedir

Ürünler çevre İl ve İlçe pazarlarında satışa arz edilmektedir.
İpekböcekciliği yetiştiriliciliğide vardır.Sulama imkanı olan alanlarda buğday, arpa, çavdar ve nohut üretimi yapılmaktadır. .
Çiftçilerde; alet, makine, traktör, ilaç, gübre ve temiz tohumluk kullanımı yaygındır.

Hayvancılık
Bölgenin hayvancılıkla uğraşı vardır.Hert ürlü büyük ve küçük baş hayvancılık yetiştirilmektedir.Hemen hemen her evde sığır yetiştiriciliği vardır.İlçemizin et ve süt ihtiyacı bölgeden karşılanmaktadır. Büyükbaş kültür ırkı süt sığırcılığı gelişerek limite ulaşmıştır.

Balıkçılık

İlçemizde gelişim gösteren diğer bir ekonomi alanı balıkçılıktır.ilçemizde faaliyette bulunan kapısuyu Köyü Çevlik Balıkçı barınağı ilçemiz vatandaşlarınn yanında civar il ve ilçelerden gelen vatandaşlara ait balıkçılıkla uğraşan 115 adet Balıkçı teknesi bulunmaktadır.Bu tekneler iskenderun Liman Başkanlığına kayıtlıdır.

PAYLAŞMAK GÜZELDİR!

Sosyal Yaşam
Okunma Sayısı: 8907
Yorumlar (8)Add Comment
...
Yazan Kişi deniz, 14 Aralık, 2011
ve güzel insan yeni açılan şark sinamasına git bence
Şikayet Et
Olumsuz
Olumlu
Toplam Oy: +1
...
Yazan Kişi deniz, 14 Aralık, 2011
merhaba ben samandağlıyım nilay arkadaşım yanılıyorsun yeni belediye başkanımız samandağı güzelleştiriyor yollar yapılıyor yeniden gitmeni tavsiye ederim
Şikayet Et
Olumsuz
Olumlu
Toplam Oy: +0
...
Yazan Kişi güzel insan , 22 Kasım, 2010
sevgili dostlar üst yazıda yanılmıyorsam samandağında sinama salonu tiyatro salonu kültür merkezi olduğunu yazıyor ben samandağlı olarak bunları neden görmüyorum yoksa vardamı ben bilmiyorum lütfen birbirimizi kandırmıyalım dışardan gelen insanları aldatmayalım hayal kırıklığı yaşamasınlar samandağında acilen çevre düzenlemesine ihtiyaç var ivedilikle yapılması gereken unsurlardan birtanesi hemde hemen selamlar.
Şikayet Et
Olumsuz
Olumlu
Toplam Oy: +3
...
Yazan Kişi alper öztürk, 05 Haziran, 2010
antakyalı biri olarak her zaman samandağının alt ve üst yapısından şikayetçi olmuşumdur.Ancak yeni belediye yönetimi,bütün sıkıntılara rağmen ilçeyi güzelleştirmek için çalışıyor.Bu konuda yöre zenginlerinin de el atması gereken durumlar var.İlçedeki tarihi ve doğal güzellikleri ortaya çıkarmak ve dünyaya tanıtmak hepimizin görevi.Halen adamakıllı otuaracak bir otel yada restaurantın olmaması düşündürücü değil mi?
Şikayet Et
Olumsuz
Olumlu
Toplam Oy: +2
...
Yazan Kişi sibel, 22 Mart, 2010
bızım memleket gıbısı yok butun yolların yapılmasını dılleyıle artı kımse samanandağıı na laf edemez daha temız bir samandağ icin el el tşk
Şikayet Et
Olumsuz
Olumlu
Toplam Oy: +1
...
Yazan Kişi ms.zeki, 01 Mart, 2010
NİLAY HANIM SANIRIM UZUN SÜREDİR SAMANDAĞ GELMİYORSUNUZ
Şikayet Et
Olumsuz
Olumlu
Toplam Oy: +0
...
Yazan Kişi ilhan , 02 Aralık, 2009
nılay hanım uzun zamandır memlekete gıtmıyorsunuz heralde ben ogrencıyımm ve son gıttıgımde yollaarın duzeltıldıgını gordum tek ıstegım bunların devam etmesı ınsallah daha ıyı durumlardada goruruz memleketımızı
Şikayet Et
Olumsuz
Olumlu
Toplam Oy: +1
...
Yazan Kişi nilay, 23 Kasım, 2009
ben samandağlıyım antalyada yaşıyorum tatile gitiyimizde ise bahsetiyiniz gelişmeleri göremiyorum malesef yollarından tutun ulaşıma kadar sorun var belediye başkanları yemeyi bırakır ve geliştirmeye bakarsa diğer sahil ilçe seviyesine ulaşır.Biraz gerçeklerle yüzleşelim.
Şikayet Et
Olumsuz
Olumlu
Toplam Oy: +2

Yorum Yaz
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
smile
wink
laugh
grin
angry
sad
shocked
cool
tongue
kiss
cry
Kısalt | Uzat

busy